top of page
Keresés

Mi okozza a vetélést? Mit tehetünk ellene?

  • Szerző képe: Dr. Hazay Máté
    Dr. Hazay Máté
  • ápr. 16.
  • 3 perc olvasás

ebben a posztban a vetélések okairól lesz szó, mert egy kicsit könnyebb feldolgozni a veszteséget, ha értjük a háttérben zajló eseményeket és a miérteket.


Vetélés okozta lelki trauma

A legfontosabb üzenet, hogy egy ilyen esemény után - nyilván- mindenki magát kezdi el okolni a történtekért. “Ha nem szaladok a lépcsőn, ha nem stresszelek annyit, ha nem szexeltünk volna tegnap, ha többet alszom, ha nem veszek össze XY-nal, ha nem emelem fel azt a dobozt, ha jobban vigyázok magamra…. talán nem történt volna meg”.


Megnyugtatlak. Semmi olyat nem tudsz tenni, ami a babádnak árthatna (persze az alkohol / cigi / drog kivételével). Semmit. Az embrió a tested legvédettebb helyén, a csontos kismedencével körülvéve fejlődik, emiatt ne aggódj.


A vetélésnek más okai lehetnek, ezeket gyűjtöttem neked össze. A végén pedig megmutatom, hogy mit lehet tenni a vetélések kivédése érdekében (szerintem ez a legizgalmasabb, de menjünk sorban)


Sajnos a vetélés (ami a terhesség spontán megszakadását jelenti a 24. terhességi hétig) sokkal gyakoribb dolog, mint azt gondolnánk.


Van, hogy a megtermékenyített petesejt éppen csak beágyazódik, már ki is lökődik. Te nem érzel semmit, a menzesz talán késik pár napot, talán kicsit erősebb, de semmi extra. Ezt hívják biokémiai terhességnek (mert csak a laborban látszik, sehol máshol nem)


Ha a kilökődés a terhesség felismerése után kezdődik, jellemzően a 6-12. hét között, ezt hívjuk korai (első trimeszteri) vetélésnek. Ez is sajnos gyakran előfordul, és amúgy teljesen egészséges párok esetén is lehetséges! Sokat számít a kismama életkora: 20 éves korban kb. 10% eséllyel következik be vetélés, 35 éves korban 20%, 40 éves korban 30%, 45 éves korban >50% a vetélés esélye.


Ennek az a magyarázata, hogy a petesejtek a petefészkedben nem osztódnak, hanem “lefagyasztva” várakoznak, akár évtizedeken keresztül is. Ahogy telik az idő, a várakozó petesejtek minősége romlik, a genetikai mutációk, DNS törések esélye egyre nagyobb.


A petesejt is és a hímivarsejt is tartalmaz egy-egy DNS csomagot. Amikor egyesülnek, a két DNS csomag összeadódik, és együtt adják ki azt a tervrajzot, ami alapján az embrió fejlődő sejtjei elkezdik felépíteni az emberi szervezet hihetetlenül bonyolult rendszerét.


És itt jön a gond. Ha valamelyik ivarsejt hibás volt, vagyis törött, szakadt, átrendeződött, duplikált stb. DNS csomagot hozott magával, akkor emiatt a megtermékenyülés után a fejlődő embrió DNS tervrajza is hibás lesz. Az építkezés eljut egy pontig, de a hibánál megakad, és nem tud folytatódni. Az embrió elhal, és kilökődik, és beindul a vetélés (vagy csak elhal, de nem lökődik ki, ez a missed abortion)


A vetélések kb. 50%-ában ez a mechanizmus működik, vagyis a probléma hátterében a hibás petesejt DNS / hibás hímivarsejt DNS áll.


Ez ellen régen semmit nem lehetett tenni, ma viszont már vannak lehetőségek, hogy idősebb korban is jó petesejtjeid legyenek. (ez egy külön poszt lehetne, az egyik a petesejtek nem orvosi indikációval történő lefagyasztása és tárolása, a másik a lombik beültetés előtti genetikai csekkolás. Magyarországon egyik sem bevett eljárás.)


A vetélések másik 50%-ának hátterében számtalan egyéb ok állhat:


* hormonális tényezők (leggyakoribb a progeszteronhiány, pajzsmirigy alul/túlműködés, PCOS, inzulin-rezisztencia)


* fertőzések (lepkehimlő, COVID, toxoplazma, lisztéria, szifilisz, stb)


* méh alaki rendellenességei (kettős méh, méhsövény, polip, mióma)


* anyai betegségek (magasvérnyomás, cukorbetegség, trombofília, autoimmun, vitaminhiány, elhízás / alultápláltság)


* és hát nyilván a dohányzás / alkohol / drog / gyógyszerek


Mit tehetünk ellene? Meg lehet akadályozni a vetélést?


Vannak tényezők, amire van orvosi ráhatásunk.


- A progeszteronhiány progeszteron tablettával vagy kúppal jól kezelhető.


- A vérömlenyek felszívódását gyorsítják és a vetélés esélyét igazoltan csökkentik az alfa-liponsav tartalmú szerek


- A fokozott véralvadási hajlam vérhígító injekcióval kivédhető


- A méh bizonyos alaki rendellenességei műtéttel kezelhetők


- Az alapbetegséged vállalható szintre hozása babatervezés előtt nagyon fontos (vérnyomás, pajzsmirigy, cukor beállítás)


- Az optimális testsúly elérése a nyerő, de sokat segít az is ha már sikerül lépést tenni efelé


Vetélés után, ha már készen állsz a következő babára, mindenképp konzultálj ezekről a nőgyógyászoddal! Ne feledd, a nők nagy részének a vetélés után gyönyörű, normális, egészséges babája születik. Azért dolgozunk, hogy ez várjon Rád is!


 
 
 

Commentaires


bottom of page