top of page
Keresés

Babára készülve - vérnyomásod rendben?

  • Szerző képe: Dr. Hazay Máté
    Dr. Hazay Máté
  • márc. 29.
  • 3 perc olvasás



Képzeld el, hogy a babád a pocakban két darab, szívószál vastagságú csövön kapja Tőled a az életet. Ezeken érkezik a méhedhez a Te véred, benne az értékes oxigénnel és tápanyagokkal, ami az energiatermeléshez és növekedéshez szükséges. 


Nagyon fontos, hogy az érrendszered, keringésed, vérnyomásod fitt állapotban legyen, hogy ezt a feladatát teljesítse. Természetesen a fittség a megelőző évek életmódjával, a testsúlyoddal és a mozgásmennyiséggel is szoros összefüggésben van. 


A vérnyomásmérőn 3 számot fogsz látni. Az első érték a szív összehúzódása közbeni, maximális vérnyomás (SYS), a második a szív elernyedésekor mért minimális vérnyomás (DIA), és a harmadik a percenkénti szívverés (PUL) Legyél mindig minden körülmények között SYS 140 Hgmm alatt, DIA 90 Hgmm alatt, illetve PUL 100 / min alatt. 


Ha fiatal vagy (<30), nem vagy túlsúlyos, nem dohányzol, rendszeresen mozogsz és egészségesen táplálkozol, akkor nagy valószínűséggel ez rendben is van. 


Ha idősebb vagy, túlsúlyod van, ülőmunkát végzel, nem mozogsz rendszeresen, rosszak a vérzsírjaid, inzulinrezisztenciád / cukorbetegséged van, esetleg már kialakult a magasvérnyomás-betegséged is, akkor ezek a szívószálak (és a kialakuló lepényi keringés) sem tökéletesek már. 


És ez a lényeg. Nem a vérnyomásmérőn lévő számok kedvéért, hanem a lepény egészséges keringéséért figyelünk ennyire a vérnyomásra. Egy jól beállított, kevés gyógyszert igénylő magasvérnyomás-betegség általában kevés vizet zavar a terhesség alatt, de a lepény vérellátásának lassú romlása a baba növekedési elmaradását és kevés magzatvizet okozhat. Előfordulhat, hogy emiatt a babát hamarabb világra kell hozni. 


Ritkább esetben eldurvul a dolog, turbó fokozatra kapcsolnak a szövődmények (preeclampsia, anyai epilepsziás görcsroham, lepényleválás), amik akár nagyon gyorsan életveszélyes állapotot okozhatnak. Ez már a TV sorozatokból ismert életmentő császármetszések és intenzív osztáyok világa, de ezt nagyon messziről szeretnénk elkerülni. 

 

(Zárójeles megjegyzés: ha várandósságra készülsz, nem szabad hogy az életed az összes durva szülészeti szövődménytől való rettegésben teljen, ennek a posztnak sem ez a célja. 


A cél az, hogy tudj a vérnyomás szerepéről, és a terhesgondozó orvosoddal együttműködve tegyetek meg mindent azért, hogy az befolyásolható tényezőket jó irányba állítsátok. 


Mit tehetsz Te a vérnyomásod (és az egész keringési rendszered) egészségéért?

  • Rendszeres, alacsony intenzitású de kitartó testmozgás  (pl. 30-45 perc séta, úszás, jóga, laza kocogás, kerékpározás, tánc / zumba) 3-4-szer egy héten. A sport jót tesz a testsúlyodnak és a lelki balansznak is! Nem is beszélve arról, hogy fitt és energikus kismama leszel :) A cél a heti 150 perc mozgás. NE csinálj viszont nagy súlyokkal való edzést, sprintelést vagy magas intenzitású intervallum edzést, mert a hirtelen maxi terhelés a vérnyomást megdobhatja. 


  • Figyelj a sóra! Ne sózd pluszban az ételeket, pár hét alatt simán át lehet szokni a “sómentes” táplálkozásra (azért idézőjelben, mert nagyon sok ételben már gyárilag is jócskán van só, extra sószórás nélkül is)


  • Figyelj a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra! (Ha a párod jelzi, hogy nagyon horkolsz, mindenképp jelentkezz alvásvizsgálatra, mert a horkolás nem csak egy “rossz szokás”, hanem azt mutatja, hogy éjszaka nem jutsz elég oxigénhez. Főleg, ha hosszú másodpercekig a légzésed is kimarad (alvási apnoe) Kvázi fuldokolsz, és a szervezeted ezzel küzd alvás közben, ahelyett hogy pihenne. A küzdelem pedig emeli a vérnyomást.


  • A túlsúly, a plusz kilók is növelik a vérnyomást. (meg egy tonna másik problémát is okoznak a terhességben). Dietetikus tud segíteni az átállásban a helyes táplálkozás stratégiára. Ennek óriási jelentősége van, mert a vérnyomás mellett a túlsúly / inzulinrezistencia a másik nagy mumus ami szövődményeket okozhat a terhesség alatt és nehezítheti a szülést is. 


  • Csökkentsd a stresszt! A stressz nagyon sunyi dolog, ha már sok éve dolgozik benned, talán fel sem tűnik hogy milyen feszültek a mindennapjaid. 


Jó felkészülést kívánok! Dr. Hazay Máté


 
 
 

コメント


bottom of page